logo

Mezinárodní kongres „International Congress on the Chemistry of Cement 2019 Prague“

The 15th International Congress on the Chemistry of Cement (ICCC 2019) was held 16.-20. September 2019 enriched for students with 4 pre-congress courses. The Congress, which is unique in its focus, was attended by almost 670 participants, recorded 23 keynote lectures, more than 220 regular presentations and more than 170 posters. The biggest interest was from China, Germany, Japan, France and the US. Representation from the Czech Republic was also significant. The main keynote papers are published in Cement and Concrete Research.

Beton a architektura 2017

Tady je někde základ toho, proč se vlastně tři organizátoři – Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně, Výzkumný ústav maltovin Praha a Svaz výrobců cementu ČR kolem roku 2010 domluvili a zkusili připravit pro studenty soutěž – od roku 2011 nejprve brněnskou, a tu poslední i celostátní – která by jim ukázala architektonické a stavební možnosti betonu.

Je celkem jasné, že beton je multikomponentní stavební materiál a může být vidět zvně stavby, ale také uschován v interiéru, lze na něj graficky působit a pohledově přizpůsobovat anebo jen využít jeho hlavní materiálové vlastnosti – trvanlivosti. Vlastně, to je ono, kdo by si nepřál vytvořit dílo, které vydrží přes sto roků.

Ať již si studenti – budoucí architekti – vyberou jako oblíbený jakýkoliv stavební materiálů nebo ať budoucí zadavatel nového díla bude požadovat jako dominantní jiný stavební materiál než beton, po těchto soutěžních zkušenostech u architektů navždy zůstanou znalosti o daných vlastnostech a potenciální kráse betonu.

Není snadné pro studenty vybrat vhodné okruhy díla, které by v jednotlivých etapách svého pobytu na alma mater zvládli. Proto byla volena témata snazší pro ty začínající a témata možná obtížnější pro ty, kteří se snaží a chtějí rozmáchnout a navrhnout dílo, které zaujme. Předložený návrh pak může být láska na první pohled anebo až na třetí, kdy zadavatel - v našem případě porota, objevuje krásu díla krůček po krůčku. V budoucnu bude architekt spolupracovat se stavitelem, projektantem a zadavatelem, a musí to být jeden sladěný orchestr.

Není tady třeba popisovat témata, počet účastníků či členů poroty – vše bude jednou zapomenuto. Budoucí architekt, dnešní student si ale vždycky bude pamatovat, že se nějaké soutěžní akce zúčastnil, možná i získal nějakou cenu, ale hlavně neocenitelné zkušenosti.

A studenti se se svěřenými tématy skutečně poprali. Nebylo špatných návrhů. Když se podíváte do tohoto katalogu, uvidíte jistě návrhy méně nebo více propracované, ale ne špatné. Všechny měly svoji úroveň danou zkušeností a zralostí studenta. Na tom je třeba stavět, rozvíjet se a zdokonalovat.

Z pohledu dvou cementářských organizátorů a sponzorů určitě poděkování vedení fakulty, a to je třeba zdůraznit doc.Ing. Monice Petříčkové, Ph.D., která jsouc napůl architekt a napůl stavař, vdechla letošnímu kolu soutěže nejen řád a lad, ale zejména náboj a přitáhla studenty  k účasti.

Přejeme studentům hodně úspěchu v budoucí praxi a tento katalog si určitě uschovejte, co když je v něm budoucí Kotěra ….

Ing. Stanislava Rollová Výzkumný ústav maltovin Praha Ing. Jan Gemrich Svaz výrobců cementu ČR

Přínos cementáren k čistotě ovzduší v ČR

Emise a oprávněnost emisních limitů jsou nejčastěji diskutovanou problematikou při výrobě cementu a používání všech druhů klasických základních i alternativních paliv či odpadů. A také, jaký je jejich reálný obsah ve spalinách či spíše v odpadním plynu z technologie výroby cementu. Často zaznívají pochyby, zda jsou emisní limity dodrženy a pokud ano, zda limity samy nejsou účelově upraveny tak, aby je daná cementárna byla schopna dodržet. Bývá zpochybňována nikoliv jejich legalita, tj. že stanovené emisní limity jsou v souladu s evropskou i národní legislativou, ale pojem legitimity, tj. že nejsou v souladu se zájmem žít ve zdravém a nezhoršujícím se životním prostředí.

Pravda je zcela opačná – emisní limity byly v celé Evropě zvoleny tak, aby přísně usměrňovaly výrobní jednotky a vedly je k minimalizaci znečišťování. Svaz výrobců cementu ČR nespolupráci s Výzkumným ústavem maltovin Praha s.r.o. zpracoval porovnání emisních limitů stanovených jak národní legislativou, tak Závěry o BAT, které jsou závazné i pro ostatní evropské země a které jsou obsaženy v integrovaných povoleních pro jednotlivé cementárny, pokud pro ně nebyly stanoveny limity ještě přísnější. V dokumentu je uvedena historie a současnost zkušeností s využíváním klasických a alternativních paliv, ale zejména opatření cementáren k plnění platných emisních limitů pro využívání odpadů. Hlavním cílem textů bylo porovnat skutečné emise z cementáren s ostatními zdroji znečištění, zejména energetického a komunálního charakteru.